W dniach 4-6 lipca 2024 r., w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się 5. Międzynarodowa Konferencja EGRWSE Environmental Geotechnology, Recycled Waste Materials and Sustainable Engineering. Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne (PSG-IGS) było jednym z patronów i sponsorów Konferencji.

Podobnie jak poprzednie cztery edycje konferencji, które odbywały się m.in. w UIC w Chicago (USA), NlT w Jalandhar (Indie) oraz w Dokuz Eylul University (Turcja), również polska edycja Konferencji okazała się ogromnym sukcesem.

Konferencja zgromadziła 180 uczestników, odbyło się 12 Keynote and Guest lectures oraz zostało wygłoszonych ok. 100 referatów w 12 sesjach tematycznych, obejmujących najnowsze badania w zakresie geotechniki, zrównoważonej inżynierii środowiskowej, wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w budownictwie, energii odnawialnej i inżynierii środowiska. Ponadto Konferencji towarzyszyła wystawa firm.

Sporym zainteresowaniem uczestników Konferencji cieszyła się sesja tematyczna pt. „Geosynthetic for Suitable Geotechnical Engineering“, która odbyła się pierwszego dnia Konferencji, tj. 4.07. Keynote lecture pt.: Improving the Environmental Performance of Geotechnical Works by using Geosynthetic wygłosił zaproszony specjalista z Niemiec w dziedzinie stosowania geosyntetyków, dr Jan Retzlaff. Wśród prelegentów i autorów referatów pojawili się również przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego:

  • dr inż. Anna Markiewicz oraz prof. Eugeniusz Koda z referatem pt.: Behaviour of Geotextile Filters under Artificial Clogging Conditions;
  • dr inż. Jacek Kawalec, który wraz z dr inż. Kasią Ria Zamara z brytyjskiego oddziału IGS, przybliżyli wybrane zagadnienia dotyczące stabilizacji kruszyw georusztami w prezentacji, będącej podsumowaniem artykułu autorstwa zespołu Tensar pt.: Selected Issues on Stabilisation of Unbound Aggregate Layers;
  • dr inż. Agnieszka Kiersnowska oraz ponownie prof. Eugeniusz Koda z referatem pt.: Assessment of the Impact of Applying Geogrids on the Carbon Footprint in Sustainable Industry, który wygłosił mgr inż. Wiktor Sitek;
  • dr hab. inż. Jolanta Dąbrowska, prof. UPWr z posterem pt.: Effects of Climate Change on Earth Structures

Kolejna, 6-ta edycja konferencji EGRWSE odbędzie się w kolejnym roku w Vigo w Hiszpanii w dn. 11-14 czerwca. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!

Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne jest patronem i sponsorem
5. Międzynarodowej Konferencji EGRWSE Environmental Geotechnology, Recycled Waste Materials and Sustainable Engineering