Rys historyczny

Historia PSG

Idea utworzenia Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego narodziła się jeszcze w trakcie trwania Międzynarodowej Konferencji Geosyntetycznej w Yokohamie w 2006 roku, podczas której przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Geosyntetycznego IGS, dr J.P. Giroud, zainspirował nas do utworzenia formacji w Polsce, której zadaniem byłoby promowanie i rozwój wiedzy o geosyntetykach.

Kolejnym etapem zmierzającym do utworzenia stowarzyszenia było seminarium, które odbyło się w Warszawie w czerwcu 2007 roku i było ono pierwszym, formalnym spotkaniem członków stowarzyszenia. Gościliśmy wówczas przedstawicieli IGS w osobach: J.P. Giroud, Alana McGowna oraz Chrisa Jennera. W spotkaniu tym brało udział 80 uczestników. Wspomniane seminarium utwierdziło nas w przekonaniu o potrzebie i chęci stworzenia formalnego zrzeszenia.

We wrześniu 2008 r., podczas konferencji EuroGeo 4 w Edynburgu, formalnie zostało powołane do życia Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne (PSG).

Następnym, istotnym wydarzeniem w historii stowarzyszenia było spotkanie członków w Gdańsku, w grudniu 2008 roku, podczas którego odbyły się pierwsze wybory, mające na celu wyłonienie składu zarządu. Pierwszym Prezydentem PSG wybrany został śp. prof. dr hab. inż. Adam Bolt. Natychmiast, po grudniowym spotkaniu skupiliśmy się na dopełnieniu wszystkich formalnych czynności tak, by legalne funkcjonowanie naszego zrzeszenia w Polsce zostało potwierdzone sądownie.
Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń w maju 2009 roku, jako organizacja zrzeszająca specjalistów: producentów i projektantów, zaangażowanych w rozpowszechnianie wiedzy o geosyntetykach.

W czerwcu 2014 Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne zorganizowało pierwsze w Europie, a drugie na świecie szkolenie pod hasłem Educate the Educator (EtE) skierowane do nauczycieli akademickich z Polski oraz wraz ze współpracą z siostrzanymi organizacjami w Czechach i na Słowacji także dla reprezentantów tych krajów. Wykładowcami na szkoleniu byli czołowi przedstawiciele środowiska naukowego zajmującego się geosyntetykami z USA, Turcji i Portugalii, nominowanymi przez IGS do przeprowadzenia szkolenia. Uczestnicy dwudniowego seminarium otrzymali materiały dydaktyczne do wykorzystania w pracy ze studentami. Wystarczy wspomnieć, że w USA takie szkolenie zostało zorganizowane dopiero rok później, w części opierając się na doświadczeniach z Polski.

Współpraca z Centralą IGS przy organizacji EtE oraz aktywność Prezydenta dr inż. Jacka Kawalca w Radzie IGS zaowocowało propozycją organizacji w Polsce kolejnej europejskiej Konferencji EuroGeo. Polskie Stowarzyszenie Geosyntetyczne zdecydowało się wystąpić z formalnym wnioskiem a Rada IGS podczas konferencji Geomaricas3 w Miami w kwietniu 2016 zatwierdziła przyznanie nam organizacji EuroGeo7. Oficjalnie zostało to ogłoszone podczas konferencji EuroGeo6 w Lublanie we wrześniu 2016.

W październiku 2016 zorganizowaliśmy Seminarium Naukowo-Techniczne „Projektowanie budowli ziemnych z zastosowaniem geosyntetyków” którego wykładowcami byli uznani w branży praktycy Moreno Scotto z Włoch, Yuli Doulala-Rigby z Wielkiej Brytanii oraz Robert Lozano z USA.

W październiku 2018 gościliśmy Dr Georga Koernera z USA, Dyrektora Amerykańskiego Geosynthetics Institute GSI, który przybliżył nam zagadnienia badań geosyntetyków prowadzonych przez GSI.

Lata 2016 do 2020 upłynęły nam jednak przede wszystkim na przygotowaniach do organizacji europejskiej konferencji zaplanowanej na wrzesień 2020. Niestety globalna pandemia pokrzyżowała te plany i zmuszeni byliśmy kilkukrotnie przełożyć termin jej organizacji. Ostatecznie EuroGeo7 odbyło się w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki w dniach 4-7 wrzesień 2022 i okazało się olbrzymim sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym jak również pod względem ilości uczestników. Gościliśmy w Warszawie ponad 880 uczestników konferencji z 55 krajów, przed nami żadne EuroGeo nie zgromadziło tylu uczestników. Wysłuchaliśmy 4 wykładów typu Keynote Lecture, a wykładowcami byli Prof. Martin Ziegler z Niemiec, Prof. Fumio Tatsuoka z Japonii, Prof. Jie Han z USA i Prof. Kerry Rowe z Kanady. W ramach EuroGeo7 odbyło także 24 sesji tematycznych w tym 3 sesje polskie prowadzone w całości w języku polskim, 2 specjalistyczne całodniowe workshopy, wygłoszono łącznie 120 referatów. Wystawa towarzysząca konferencji obejmowała 72 Wystawców z 21 krajów. Po zakończeniu konferencji w Warszawie odbyło się również posiedzenie Rady IGS.

W latach 2022-2024 Polskie Stowarzyszenie Geosentyczne brało aktywny udział w wydarzeniach branżowych w Polsce, m.in. objęliśmy patronatem organizację cyklicznej konferencji drogowo-mostowej w Katowicach. W roku 2024 byliśmy partnerem i sponsorem 5-tej międzynarodowej konferencji Environmental Geotechnology, Recycled Waste Materials and Sustainable Engineering ERGWSE w Warszawie.

 

Aktualne wydarzenia organizowane przez PSG znajdują się w zakładce WYDARZENIA.